Keuzes in de Gezondheidszorg

Denk mee met Radboudumc onderzoek !

maandagmiddag 15 december 15.00 – 16.30 uur door Thessa Thölking

Het onderwerp ‘keuzes’: Steeds meer ouderen komen in de gezondheidszorg voor keuzes te staan terwijl ze meerdere chronische aandoeningen tegelijkertijd hebben én meerdere betrokken zorgverleners. Deze keuzes zijn vaak niet eenvoudig en het kan moeilijk zijn om deze goed te coördineren tussen alle betrokken zorgverleners.


Onderzoeker vanuit het Radboudumc, Thessa Thölking basisarts en ethicus, heeft samen met haar onderzoeksteam onderzoek gedaan naar dit onderwerp.


Het onderzoek gaat over hoe ouderen (75+), hun naasten en zorgverleners keuzes ervaren en hoe zij deze in de praktijk maken. Dit onderzoek is gedaan door een half jaar lang met ouderen mee te gaan naar alle verschillende afspraken bij zorgverleners en te kijken hoe keuzes in die afspraken gemaakt worden. Daarnaast zijn deze ouderen, hun naasten en hun verschillende zorgverleners geïnterviewd over hoe zij deze keuzes ervaren hebben.


De resultaten: Uit het onderzoek komen vragen naar voren over in hoeverre ouderen het gevoel hebben dat er daadwerkelijk iets te kiezen valt. Vaak hebben ze niet het gevoel dat er keuzes te maken zijn, terwijl ze in de praktijk wel een aantal keuzes maken. Daarnaast zagen we dat er vaak verschillen waren in de overwegingen van patiënten en naasten, maar dat hier weinig aandacht voor was in de spreekkamer. We zagen ook dat er vaak weinig contact was tussen zorgverleners onderling waardoor patiënten en naasten zelf een doorgeefluik werden van informatie. Tot slot zagen we ook vaak dat er beperkt ruimte was om te praten over wat echt belangrijk was voor patiënten en naasten.


De bijeenkomst: Thessa wil graag in gesprek samen reflecteren op de resultaten van haar onderzoek. Ze zal een korte uitleg geven over het onderzoek en een toelichting van de resultaten die eruit zijn gekomen. Daarna wil ze graag in gesprek gaan hierover. Ze is bijvoorbeeld benieuwd om te horen of haar resultaten herkenbaar zijn (of niet) en wat eraan opvalt. Daarnaast is ze benieuwd welke verbeterpunten er samen te bedenken zijn voor de gezondheidszorg aan de hand van de resultaten.


Voor wie? Deze bijeenkomst is voor ouderen die eigen ervaringen heeft als patiënt of als naaste van een patiënt in het maken van keuzes in de gezondheidszorg en graag willen meedenken over de resultaten van dit onderzoek.